Çocukluk Çağı Sorunları – Annelerin Feryadı

Çocukluk Çağı Sorunları – Annelerin Feryadı

Çocukluk Çağı Sorunları

Çocukluk Çağı Sorunları

Konya Çocuk Psikoloğu sitesi olarak bu yazımızda çocukluk çağı sorunları hakkında bazı bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. Burada sunmuş olduğumuz bilgiler ışığında çocuğunuzun gelişim dönemi itibariyle yaşamış olduğu veya yaşayabileceği durumlar hakkında bilgi edinmenizi umuyoruz. Bu yazıda genel olarak çocukluk çağı sorunlarına değineceğiz. Özelde ise bilgileri diğer makalelerimizde daha derinlemesine işlemeye çalışacağız.

Annelerin Feryadı

Çocuğuyla ilgili olarak sorun yaşamayan anne neredeyse yok gibidir diyebiliriz. Kimi anneler ‘Çocuğum neden uyumuyor?’ diye hayıflanırken, kimileri de ‘Çocuğum aşırı öfkeli, ne yapmalıyım, çocuğuma nasıl davranmalıyım’ şeklinde sorular sormaktadırlar. Kimi anneler ‘Çocuğum altını ıslatıyor, kaka kaçırıyor’ diye çaresizce bir arayış içine girmektedirler. Annelerin feryadını özet olarak aklımıza geldiği kadarıyla maddeler halinde belirtecek olursak:

 1. Çocuğum kardeşini kıskanıyor, ne yapmalıyım?
 2. Çocuğum aşırı inatçı.
 3. Çocuğumun korkuları – fobileri var.
 4. Çocuğum okula gitmek istemiyor.
 5. Çocuğum benden ayrılmak istemiyor, her şey benimle yapmak istiyor.
 6. Çocuğum cinsel davranışlar sergiliyor.
 7. Çocuğum şiddete başvuruyor.
 8. Çocuğum çok fazla kabus görüyor.
 9. Çocuğum çok kaygılı – endişeli.
 10. Çocuğum yaşına uygun olmayan sorular soruyor, ne yapmalıyım?

Bu ve benzeri pek çok soru ve sorun nedeniyle çocuk psikoloğu arıyorum diyen anneler ve babalar kimi zaman gereksiz bile olsa bir çocuk psikoloğu ile görüşme yoluna gitmektedirler.

Çocuk Psikoloğu ne yapar?

Unutulmamalıdır ki çocukların yaşamış oldukları sorunlar ebeveynlerinden bağımsız sorunlar değildir. Evet, kulağa klasik geliyor fakat çocukların sorunlarının büyük oranda aileden kaynaklandığı bilinmektedir. Çocuk psikoloğu arıyorum diyen pek çok ebeveynin çocuk psikoloğu ‘nun önerilerine ya da yorumlarına direnç gösterdiğini de ne yazık ki görebilmekteyiz.

Çocuk psikoloğu iki şekilde yardımcı olabilir. Birincisi direk olarak çocukla çalışabilir. Yani çocuklara özel bir terapi yöntemi uygulama yolunu tercih edebilir. İkincisi ise ebeveyn dolayımından çocuğa destek sağlayabilmektedir. Bu da çocuk psikoloğu tarafından aileye çocuk hakkında edindiği izlenimler ve çocukluk çağı gelişim dönemleri hakkında bilgiler vermek suretiyle olmaktadır. Aslına bakarsanız en etkilisi de ikinci seçenektir. Yani anne babanın çocuklarına destek olması sağlanarak çocuğun sorunlarından kurtulması esastır diyebiliriz. Çocuğa direk olarak yapılacak psikolog yardımı, sorunu oluşturan ebeveyn tutumu devam ettiği müddetçe güdük kalacaktır.

Ebeveyn desteği olmadan asla

Özellikle vurgulamak isteriz ki çocuk psikoloğu tarafından verilen tavsiyeler ebeveyn tarafından uygulanmadığında sonuç da kaçınılmaz olarak olumsuz olabilmektedir. Dolayısıyla ebeveynlerin esnek bir tutum içerisinde ve önyargıdan uzak bir şekilde çocuk psikoloğu ile işbirliği içerisinde olması son derece hayati bir öneme haizdir.

Eleştiri değil öneri

Çocuk psikoloğu tarafından ailelere getirilen öneriler bir eleştiri mahiyetinde algılanmamalıdır. Amaç, çocuğa yardımdır. Bu nedenle ebeveynlerin bu konuda direnç göstermelerine gerek yoktur. Elbetteki gitmiş oldukları uzmanı beğenmeme hakları vardır. Bununla birlikte çocuğu ile ilgili olarak sorun yaşayan her ailenin sorunun kendilerinden kaynaklanmış olabileceği seçeneğini de değerlendirmesi gerekmektedir.

Çocukluk çağı sorunları nelerdir?

Çocukluk çağı sorunlarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

 1. Alt ıslatma
 2. Dışkı kaçırma
 3. Tırnak yeme
 4. Parmak emme
 5. Korkular
 6. Yeme bozukluğu, iştahsızlık
 7. Uyku sorunları
 8. Tikler
 9. Pika (Yenmeyecek şeylerin yenmesi)
 10. Saç yolma
 11. Hiperaktivite
 12. Dikkat eksikliği
 13. Kekemelik
 14. Otizm
 15. Öfke
 16. Yalan söyleme
 17. Sınav Kaygısı (Detaylı bilgi için tıklayınız)
 18. Çalma
 19. Kardeş kıskançlığı
 20. Okul fobisi
 21. Ayrılma korkusu
 22. Evden kaçma
 23. Okuldan kaçma

Çocuk kaç yaşında olursa olsun hisseder!

Pek çok aileden duymuş olduğumuz bir cümle var: ‘Henüz 1 yaşındaydı o zaman, o yüzden fazla sorun yaşamadık’. Bu cümle annenin yaşamış olduğu bir travmayı anlatırken kullandığı bir cümle. Aslında çocuklar henüz bebeklik çağındayken bile annelerinin duygusal değişimlerini algılayabilecek durumdadırlar. Pek çok ebeveyn bu bilgiden habersiz oldukları için bu tür cümleler kurabilmektedirler. Dünyaya yeni merhaba diyen insan yavrusu keskin bir duygusal algılamaya sahiptir. Bebek annesindeki duygusal dalgalanmaları asla ıskalamaz. Annesi onu öfkeli bir halde emzirirse bunu hemen anlar. Çok daha fazla teorik detaylara boğmadan bu yazımızı burada noktalıyoruz. Konya Çocuk psikoloğu sitesi olarak kısaca çocukluk çağı sorunları hakkında bilgi vermeyi amaçladığımız yazımızın devamı gelecektir.

Hakan Tokgöz

Klinik Psikolog – Konya

05511116504

Detaylı Bilgi İçin:

https://antalyacocukpsikologu.com/antalya-ergenlik-sorunlari-guncesi/

http://bursacocukpsikolojisi.com/blog/yazi/cocuklarda-gorulen-kaygi-bozukluklari

Leave a Reply

Call Now Button